Aktuality & blog

Úno,172017

Ty chytré elektroinstalace, to zní jako dobrá myšlenka

Je zima, dny se začínají prodlužovat. Ale stále je dost času po večerech přemýšlet o novém projektu – zrodu nové elektroinstalační firmy. Že jsem si ke studování magisterského programu vybral zrovna obor Inteligentní budovy, který zaštiťují tři fakulty ČVUT – elektrotechnická (FEL), stavební (FSv) a strojní (FS) nebylo náhodou. Elektroinstalacím jsem se chtěl věnovat delší dobu, ale chtěl jsem umět více než jen to, jak se tahají kabely.

Dnešní domy jsou o poznání komplikovanější a tedy i mnohem technologicky náročnější než tomu bylo dříve. Fascinuje mne, že máme mnoho expertů na jednotlivé   oblasti jako je vytápění, chlazení, stínění, ale tito lidé mezi sebou téměř nekomunikují. Každý si nainstaluje svoje a jak budou fungovat budova jako celek už je dvakrát nezajímá, protože velké tušení o tom, co práce kolegů obnáší. Výsledkem je pak to, že vám dům/byt ovládají tři-čtyři na sobě nezávislé systémy. Pak se stává, že vytápění jede na plný výkon, přitom by bohatě stačilo, kdybyste něměli zatažená svá krásná francouzká okna a pustili si domu zadarmo solární pasivní zisky.

A to je cíl nově vznikající společnosti. Vytvářet domy, kde vše bude fungovat jak má v souznění a vše pohodlně nastavíte přes jeden přístup. Chytrá elektroinstalace v dnešní době už není luxusem ani science fiction z budoucnosti, ale pomalu nutností. Nejedná se ani o extrémně drahý špás. Pokud porovnám kolik peněz stojí oddělené řídicí systémy (termostaty, ovládání žaluzií, stmívače světel atd.) a kolik chytrá elektroinstalace, která toto všechno umí, dostáváme se na téměř totožnou částku. A benefity v podobě jednoduchosti a ušetřeného času jsou k nezaplacení.

 

Logo SMART FLAT

Tomáš Kodad