Spotřeba záložního zdroje UPS EATON 5E 1500i (5E1500IUSB)
Stále častěji se v domácnostech objevují záložní zdroje označované jako UPS. Kolik nás ale stojí jejich provoz? Jejich použití je široké, ale obecně lze říci, že je instalujeme tam, kde je potřeba zajistit provoz po výpadku dodavatele elektrické energie. Může se jednat o jednotky minut až hodiny provozu v závislosti na kapacitě baterií a zatížení UPS.
UPS Eaton E5 1500i (5E1500IUSB)
V našem showroomu v Praze máme již několik let zapojenou UPS Eaton E5 1500i s kapacitou baterií 14,4Ah/12V. Baterie bylo potřeba vyměnit po necelých třech letech provozu, přičemž tato výměna byla impulzem k sepsání tohoto článku. Stabilně je k UPS připojena zátěž přibližně 14,8 W (denní spotřeba 357 Wh). K dnešnímu dni jsme měli nejdelší výpadek krátce přes 2 hodiny, který záložní zdroj vykryl.
Kompletní technické parametry naleznete na stránkách výrobce EATON.
Spotřeba záložního zdroje
Nyní k samotné spotřebě. Měření probíhalo impulzním elektroměrem Hütermann HT-1PD ve spojení s Loxone Miniserver 1. generace, který byl použit k vyčítání pulsů. Původně na elektroměr byla připojena pouze zátěž, před kterou byla následně zapojena UPS. Měření probíhá již několik let a v čase se spotřeba v meziměsíčním srovnání mění jen v jednotkách procent, což je zapříčiněno drobnými odchylkami ve vytížení zátěže připojení k UPS.
Před zapojením UPS byla denní spotřeba 357 Wh, po zapojení UPS stoupla na 877 Wh (běžný provoz bez výpadku napájení). Rozdíl tedy činní 520Wh/den. Roční spotřeba tedy vychází na 189,8 kWh. Pokud budeme počítat aktuální cenu el. energie okolo 4,5 Kč/kWh, budete muset vynaložit každý rok navíc 854,1 Kč.