Loxone Audioserver + Stereo Extension
V dnešním příspěvku bychom vám rádi nasdíleli naší zkušenost s Loxone Audioserver a Stereo Extension. Samozřejmě jsme si posvítili 🔦 i na spotřebu elektrické energie celé soustavy instalovaného ozvučení. Uvažujete o multiroom audio řešení pro váš dům či byt? Věříme, že po přečtení tohoto článku budete mít lepší představu o tom, co můžete získat.
Ozvučení v našem podání
Když v září 2020 Loxone představil novinku pro multiroom audio, nečekali jsme ani minutu a hned objednali na testování jak jeden Audioserver, tak i Stereo Extension (rozšiřuje Audioserver tím, že umožňuje stereo ozvučení jedné místnosti nebo dvou místností v mono režimu). Pro ozvučení jsme použili různé reproduktory, abyste jako zákazníci měli možnost porovnání. Můžeme Vám tedy nabídnout porovnání mezi Loxone Wall Speaker, Dexon SP 412 (vlhku odolné a tedy vhodné do koupelen či do exteriéru), třípásmové reproduktory Sony a dvoupásmové LG, které jsme již měli z minulosti. Celkem máme ozvučeno 4x místnost mono zvukem 🔊 a jednu místnost stereo zvukem 🔊🔊 (co znamená mono a stereo?).
Kompletní technické parametry a všechny možnosti systému naleznete na stránkách Loxone. My jsme si pro vás připravili popis praktického nastavení, které jsme vyzkoušeli a výsledné fungování. To ovšem neznamená, že takto musíte mít audiosystém nastavený u vás doma! Smyslem článku je představit potenciál celého systému, který ovšem nemusíte využít na 100%, pokud vám to nevyhovuje.
Více než jen rádio nebo přehrávač
Ruku na srdce, kdo z nám nemá rituál, že po příchodu domů zapne TV, jen aby nebylo v domě ticho. To bylo přesně to, co nám vyřešilo automatické zapínání audia v místnostech na základě zaznamenané přítomnosti. Člověk tak při pobytu doma získá těžko popsatelný pocit „zabydlenosti“. Aby to nebyl úplný cirkus, tak Loxone nabízí nastavení společné zóny pro více místností, kdy definované místnosti zapínají stejný zdroj jako již v jiné místnosti ze zóny hraje. Automatické zapínání je samozřejmě deaktivované v nočním režimu či po zapnutí TV, aby se jednotlivé zdroje zvuku nemixovaly.
Jestli jsme si něco opravdu oblíbili, je to funkce budíku ⏰. Ta funguje v kombinaci se žaluziemi a pomalým rozsvědcením světel naprosto úžasně. Hlavně pro člověka, který často mění režim je úplná tma při spaní a probouzení simulující rozednívání neocenitelná funkce.
Do pracovny mám akustické dveře, abych nebyl rušený ostatními členy domácnosti. Znamenalo to ovšem, že jsem neslyšel domovní zvonek 🔔. Tento problém odpadl, jelikož zvuk znovku nyní obstará reproduktor. Už jenom zbývá, aby ten pošťák vždy opravdu zazvonil 🙂
V neposlední řadě je dobré zmínit, kolik je k dispozici možností na přehrávání. Kromě internerových rádií z celého světa, je možnost přehrávání Spotify (nutné mít jiný než free účet), z úložiště (flash disk, síťový disk NAS…) a v neposlední řadě také přehrávání z iPhonu nebo Macu přes Airport Extreme a jeho audio výstup.
Spotřeba za sledované období
K měření spotřeby jsme využili Loxone Smart Socketu Air po dobu přibližně tři a půl měsíce. Jako napájecí zdroj máme použitý Mean Well NDR-240-24V, který napájí jeden Loxone Audioserver a jeden Loxone Stereo Extension. V jedné místnosti nám poskytuje stereo zvuk, je čtyřech dalších mono. Slouží nám tedy pro ozvučení celkem 5 místností s využitím přirovnatelným k čtyřčlenné rodině se dvěma dětmi, kdy za současné situace s COVID-19 je větší využití nemovitosti vyšší než za normálního stavu (1/4 času na home office). Audio se zapíná automaticky na základě přítomnosti v místnosti. Za celkem 109 dní měření jsme zaznamenali spotřebu 29,6 kWh tedy po přepočtení celkem 99,1 kWh za rok. Při ceně elektřiny 3,5 Kč/kWh se dostáváme na roční náklady přibližně 347 Kč, což pro plnohodnotné ozvučení 5 místností nehodnotíme jako vůbec špatný výsledek.
Na závěr video z oficiálního představení Loxone Audioserveru