Aktuality & blog

Kvě,122020

Osvětlení, které se Vám maximálně přizpůsobí

Kvalita a teplota osvětlení má velký vliv na psychiku a vnitřní rytmus člověka. V chytrém domě se Vám může osvětlení automaticky během dne měnit a vytvářet tak ideální prostředí pro práci, relax i běžné domácí práce. V dnešním článku bych Vám rád přiblížil výhody chytré elektroinstalace, díky které můžete velmi jednoduše dosáhnout perfektního přizpůsobení osvětlení pro různé denní doby. Pryč jsou nejen období pochmurné zimní nálady z nedostatku světla.

Na úvod krátce nezbytná teorie. Jestli bude zdroj světla zářivě bílý nebo žlutý poznáme podle jeho teploty, která ovšem nemá nic společného s teplotou tak, jak ji známe. Pro rychlé zorientování poslouží obrázek se stupnicí níže. Čím vyšší je teplota, tím je světlo studenější a naopak. Na kvalitu osvětlení mají vliv ještě další vlivy jako například kvalita podání barev (CRI index). Ovšem nejedná se již o parametry, které jsme schopni v rámci chytré instalace ovlivnit.

 

A jak teplota světla ovlivňuje naše vnímání světla a jaká je ta ideální?

Zakopaný pes spočívá v rozdílném požadavku na teplotu světla během dne. Pokud jsme v pracovním tempu a potřebujeme se plně soustředit, potřebujeme co nejvyšší teplotu, tedy studené světlo (>6.000 K). To nám umožňuje vnímat detaily a dokonale rozeznávat odstíny (proto se také hodí do koupelen, resp. do míst kde se dámy líčí). Pro běžnou denní práci je pak ideální denní bílá (okolo 5.000 K), která odpovídá slunečnému dni. Naopak pro večerní odpočinek jak mysli, tak očí jsou vhodnější nižší teploty světla (3.000 – 4.000 K), které by před spaním měli jíž až do oranžového tónu (i 2.000 K). Toto světlo lze připodobnit k plameni svíčky.

Teorie pěkná, ale pojďme se podívat jak výše zmíněné realizovat bez toho, abyste museli přemýšlet a omezovat se nad tím, jaký zdroj světla použijete. Jednodušší je realizace v jednoúčelových místnostech, např. ložnice. Pro hlavní osvětlení je vhodné použít zdroj světla s teplotou odpovídající klasické žárovce. Do lampiček u postele pak LED žárovky s teplotou do 2.000 K. Pokud máte finanční možnosti, určitě se vyplatí investovat do stmívání.

Vše dosud uvedené je možné v rámci možností realizovat i bez inteligentní elektroinstalace. Ta přichází ke slovu v případě, kdy chcete optimální teploty světla dosáhnout ve víceúčelových místnostech jako je obývací pokoj, kuchyně či dětské pokoje. Chytrá elektroinstalace odstranila nepřehledné množství vypínačů a umožňuje pohodlné využití více světelných zdrojů. Neovládáte tedy konkrétní světla, ale celou místnost pomocí světelných nálad. Ať už světla budete zapínat manuálně tlačítkem či přistoupíte na automatiku přes pohybové senzory, jako první se aktivuje výchozí světelná nálada, která může být navázána na konkrétní denní dobu. Přes den světlo na práci, odpoledne pro hraní s dětmi a večer pro odpočinek. Samozřejmě přizpůsobené podle Vašeho denního harmonogramu. Pokud by Vám aktuální světelná nálada nevyhovovala, jednoduše ji dalším kliknutím na tlačítko přepnete. Nutností je samozřejmě instalace potřebných světelných zdrojů. Nicméně dnes jsou v prodeji dvou-teplotní LED pásky či svítidla.

Plánujete novostavbu či rekonstrukci? Chcete mít v době osvětlení odpovídající 21. století, díky kterému budete produktivnější i odpočatější? Máte zájem se o tomto tématu dozvědět více? Neváhejte nás kontaktovat přes kontaktní formulář níže.

Máte zájem o návrh chytré elektroinstalace? Více informací na https://smartflat.cz/navrhy.

Smart Flat s.r.o.